Каркасні будівлі
3 місце

03-7173

Автори:
Гнопко Ярина Бориславівна
Кер. Коник Соломія Ігорівна

Головна Конкурс Архів 2021

Каркасні будівлі
3 місце

Поділитися

03-7173

Автор:

Гнопко Ярина Бориславівна
Кер. Коник Соломія Ігорівна

Швидкоспоруджувані енергоефективні каркасні будівлі житлового, рекреаційного та медичного призначення

Вступ:

Дана робота дослідження створена на основі принципів і методів проектування комфортного і житла в щільному міському середовищі, на прикладі міста Львова.

Загалом висока щільність сприяє комфорту проживання людей в містах, через близькість роботи до дому, різні громадські функції навколо та зелені простори в пішохідній доступності. 

Можна виділити такі особливості створення більш здорового житлового середовища: розташування поблизу зелених територій, забудова середньої поверховості, використання гібридних планувальних рішень, якісні системи вентиляції приміщень, використання екологічних матеріалів, дотримання норм інсоляції та аерації, наявність літніх приміщень, двори без машин та озеленений прибудинковий простір для відпочинку людей різного віку, присутність громадських функцій.

На цій основі було створено проектну пропозицію формування житлового кварталу у місті Львові на постпромисловій території в історичному районі міста Підзамче та поблизу парку. Ділянка проектування знаходиться в Шевченківському районі міста Львова (північна частина міста), на території заводу РЕМА.

Даний район характеризується закинутими і в меншій кількості діючими промисловими підприємствами та житловою забудовою поміж ними. Затишність району створює його масштабна до людини забудова малої та середньої поверховості, переважно історична та квартального типу, двори (закриті та напівзакриті) та озеленення, яке часто представлене садами, локально розміщені торгівельні заклади, медичні установи, школи.

Аналіз ділянки проектування:
Площа ділянки проектування – 4,28 га. Вона межує з такими вулицями: з півночі – вул. Дашкевича, із заходу – вул. Ткацька, зі сходу – вул. Жовківська, з півдня – вул. Заводська.

Ділянка знаходиться поблизу центру міста, біля великої зелениї зони – парку «Високий Замок». Орієнтація ділянки відносно сторін світу – Пн. – Пд. Приблизна відстань до центру міста – 1,2 км, до залізничного вокзалу – 3,1 км, до залізничної станції Підзамче – 345 м, до автовокзалу Північний – 1,7 км.

Оточуючі житлові будівлі – це забудова кінця ХІХ – початку ХХ століття. Також поблизу території починають з’являтись новобудови. Оточуюча забудова переважно житлова з присутністю громадських фунцій – це здебільшого торгівля, освіта. Поверховість оточуючої забудови – 1-3 поверхи.

Концепція:

Концепцію поліфункційного житлового кварталу допомогло сформувати містобудівне та природне оточення ділянки. Територія проектування знаходиться в історично сформованій міській структурі, з квартальною забудовою та комфортною типологією. Поблизу знаходяться невеликі зелені осередки, у вигляди вуличного та міжбудинкового озеленення, а також велика зелена територія – парк Високий замок. Район розташовується близько до центру міста, що допомагає забезпечувати пішохідну доступність до багатьох важливих міських структур та об’єктів щоденного обслуговування. Було вирішено максимально інтегрувати новий містобудівний об’єкт в існуюче середовище та дотримуватись типології (квартальний тип забудови, середня поверховість). Достатня кількість озеленення на ділянці та поблизу неї, типологія будинків, насиченість різноманітними функціями, дозволять створити більш комфортне житло та міське середовище загалом.

Можна виділити основні цілі при створенні проекту:

  1. Слідувати існуючій типології забудови оточуючих будівель, її основним рисам ідентифікації – це середня поверховість квартальна забудова;
  2. Збільшення креативних просторів;
  3. Створення відкритих та загальнодоступних зелених просторів для відпочинку людей різного віку;
  4. Створення нових зв’язків.

Метою даної концепції було створити самодостатній житловий простір, який зможе максимально сприяти комфортному проживанню людей. Квартал повинен бути максимально інтегрованим у міську структуру і бути наповненим необхідною інфраструктурою: дитячий садок, камерні магазини та заклади харчування, офіси, місця відпочинку на свіжому повітрі для всіх груп населення. Середня поверховість та подвір’я без машин допоможуть створити зручне та дружнє до людини середовище. Будівлі кварталу сформовані таким чином, що ззовні вони створюють чітку лінію забудови оточуючих вулиць і всередині утворюється загальний простір, де двори перетікають один в одного.

Для створення цілісної концепції було визначено основні потенціали, проблеми та цілі даної території. До потенціалів можна віднести: оточуючу типологію, креативних людей, зелені простори та близькість до центру міста. До проблем: непродуману нову забудову району, нестачу креативних просторів, закриті зелені простори і недостатність зв’язків. І до цілей відносимо: слідування типології, розвиток креативних просторів, відкриті зелені простори та створення нових зв’язків.

Функціонально-планувальні та композиційні вирішення:

Для створення концепції забудови враховувались існуючі композиційні осі та видові розкриття. Вони допомогли знайти геометрію кварталів та будівель, для кращої інтеграції в міське середовище. Виділено основні осі по оточуючих вулицях, а також на три осі на ділянці – дві Пн.-Пд та одну вісь Зх.-Сх, згідно попередніх заїздів.

Місця найбільшого розкриття – по вул. Заводській та вул. Жовківській. Акцентною є будівля адміністративного корпусу РЕМИ, яку пропонується ревіталізувати для громадських функцій та різних креативних індустрій, що створить додаткові робочі місця для людей. З протилежної сторони є перехрестя вул. Жовківської та вул. Дашкевича, що також акцентує увагу на ділянці.

Таким чином, проаналізувавши всі містобудівні аспекти, було запропоновану концепцію людиноцентричної квартальної забудови із затишним внутрішнім двором, який нанизуватиме на себе більш активні функції перших поверхів. Загалом пропонуються 3 основні функціональні зони: зона змішаного використання (житло і комерція), комерційна та зона зеленого громадського простору.

Проектується забудова від 3 до 5 поверхів з комерцією на перших поверхах, а також двоповерховий дитячий садок, який буде прибудований до однієї із секцій. Буде створено кілька типологічних груп будинків: напівзакриті квартали, п-подібні та лінійні будинки. Враховуючи розташування ділянки, виникло рішення максимально наблизити архітектурний об’єм будівель до існуючого контексту оточення і з допомогою різних елементів створити якісну фонову міську архітектуру. Цими елементами є правильний ритм та лінійність архітектурних форм фасаду, верхні поверхи можуть бути зміщені, утворюючи тераси, що створять більш привабливу пластику фасаду, зможуть візуально полегшити будівлі і так вони краще сприйматимуться людиною. Особливістю проектованого квартлалу є перетікання його будівельного об’єму в двори, створюючи при цьому симбіоз антропогенного та природного середовища.

Пропонується використання природних та нешкідливих матеріалів: дерева, металу, скла, бетону. Також планується створити будинки з великою кількістю засклення та простими геометричними формами, що зможе забезпечити достатню кількість освітлення і нормативну тривалість інсоляції.

У житловому кварталі пропонуються для застосування такі конструктивні заходи від KNAUF: шумозахисні – в міжквартирних перегородках і підлогах других поверхів житлових будинків, що розташовуються над комерційними приміщеннями, задля покращення умов проживання в даних квартирах; використання систем вентильованих фасадів – аквапанель із негорючою теплоізоляцією для створення більш цікавого архітектурного образу будівель та пожежної безпеки.

На першому поверсі будинків пропонується розмісити комерційні приміщення щоденного обслуговування (магазини, аптеки, кафе і т. д), а на наступних поверхах – житло. Заплановано зберегти акцентну кутову будівлю корпусу РЕМИ, яка є особливістю даної території і вже почала використовуватись різними креативними людьми для офісів. Для цього необхідно провести ревіталізацію, провести діагностику стану конструкції та зробити перепланування для нових функцій. Щодо паркування пропонується зробити підземний паркінг під трьома верхніми кварталами із західної сторони, а також невелике наземне паркування для працівників офісів біля будівлі РЕМИ.

По центральній осі кварталу, із заходу на схід, проектується основний громадський простір, що нанизуватиме на себе функції перших поверхів та об’єднуватиме двори. Із західної сторони в цей громадський простір буде входити площа з існуючою трубою біля будівлі РЕМИ, 2 дитячі майданчики біля дитячого садка, спортивний майданчик і майданчик для відпочинку дорослих. Далі цей простір буде плавно переходити у відпочинкову озеленену площу з фонтаном, який там існував раніше.